top of page
cover (5).jpg
Untitled-1 (2).png

הוועדה המיוחדת לעובדות ועובדים זרים

הוועדה בראשות מראענה הוקמה מחדש באוגוסט האחרון, לאחר שלא פעלה במשך כ-7 שנים, ושימשה פלטפורמה לעשרות מטופלים סיעודיים ובני משפחותיהם. מראענה כינסה 47 דיוני ועדה בכנסת ה-24.

הקורונה החמירה את המשברים בענף הסיעוד. לאחר עשרות דיונים בוועדה, כמות העובדים החדשים שנכנסו לישראל עלתה, והוארכה השהייה של העובדים הנמצאים בישראל עם המטופלים. בקרוב צפוי לעבור בכנסת חוק ביוזמת מראענה, שיאפשר להסדיר באופן חוקי העסקה ללא הגבלה של אלפי עובדים שכבר נקשרו למטופליהם.

מראענה פעלה רבות למען ילדי הפליטים וילדי העובדים הזרים. בין השאר, היא הצליחה להשיג עבורם תקציב למעונות מפוקחים אשר מצמצמים את תופעת "מחסני הילדים" בהם מתו בעשור האחרון עשרה פעוטות.

 

מראענה סייעה לכניסתם של פליטות ופליטים מהמלחמה באוקראינה. היא פיקחה מקרוב על כניסתם ועל יחס הרשויות אליהם וסייעה לעשרות פליטות להיכנס לישראל. היא הביאה לכך שהאוקראינים השוהים בישראל יוכלו לעבוד ולחיות בכבוד.

 

מראענה השיבה 34 מליון ש"ח ש"אבדו" בקופת האוצר, הכסף ישמש לשירותי רווחה ובריאות עבור עובדים זרים, פליטים וילדיהם.

פעילות למען קהילת הלהט"ב

אבתסיאם היא חברת הכנסת הערביה הראשונה שניצבת לצידה של קהילת הלהט"ב בישראל, ללא כל סייג, ומעל כל במה, בכל שפה ובכל הקשר. בפרט, היא ניצבת לצד קהילת הלהט"ב הערבית, גם כשהיא משלמת על כך מחיר. 

אבתיסאם יזמה הקמת שני הוסטלים ללהט"בים מהחברה הערבית, שצפוים להיפתח בחיפה בשנת 2023. ההוסטלים יתנו קורת גג לאנשים שאחרת היו מוצאים את עצמם ברחוב

אבתיסאם גם הביאה לכך שלהט״בים פלסטינים שנרדפו בשטחי הרשות, יוכלו לעבוד בישראל באופן חוקי, ובזכות כך לא להיקלע למצוקה קשה, לחיים ברחוב ולזנות. במקביל, היא מקיימת קשרים עם נציגי מדינות נוספות, לטובת קליטת להט"בים משטחי הרשות במדינות אלו, כדי לאפשר להם לפתוח דף חדש ולהציע להם עתיד טוב יותר.

פעילות למען בטחונן של נשים

סוף סוף, אחרי עשור של מאבק, החוק לאיזוק אלקטרוני של גברים אלימים, שאבתיסאם מיוזמותיו, התקדם בכנסת וצפוי להיכנס לספר החוקים בכנסת הקרובה. החוק פורץ הדרך הזה, יגן על הנשים המאוימות וגם יאפשר להן לשמר שגרת חיים מבלי שייאלצו לעקור את משפחתן ולעבור למקלט. 

בנוסף, נכנס לספר החוקים של מדינת ישראל חוק של אבתיסאם המגביל את השימוש בחומרי טיפול נפשי בהליך הפלילי שעוברות נפגעות עבירות מין.

חוק נוסף של אבתיסאם למען נשים נפגעות אלימות, שגם הוא בדרך להיכנס לספר החוקים, עוסק בליווי ושיקום של נשים בתהליך יציאתן מהמקלט, לקראת חיים עצמאיים.

פעילות לקידום התרבות הישראלית ולמען היוצרות והיוצרים

תחום התרבות קרוב מאוד ללבה של אבתיסאם בתור במאית קולנוע וטלוויזיה. היא מהווה נציגה מרכזית של ציבור היוצרות והיוצרים ומעלה את הנושא לסדר היום בכל הזדמנות.  בתוך כך, אבתיסאם מקדמת השקעה ביצירה ישראלית מקורית ואיכותית. הצעת החוק שלה, שתגדיל את התקציבים להפקות מקור, עברה בכנסת בקריאה טרומית. בנוסף היא מקדמת את חוק המוסיקה הישראלית, שיאפשר ליוצרות ויוצרים בתחום להתפרנס בכבוד.

 מאבק למען זכויות החברה הערבית בישראל ונגד עוולות הכיבוש

אבתיסאם יזמה אירוע בכנסת שעסק במאבק באלימות מתנחלים, ובשנה החולפת פעלה בין השאר למען חיבור תושבי כפרים בשטח C לרשת המים, למניעת הריסות בתים בכפר וואלג'ה שבירושלים המזרחית, ולמען ההכרה בכפר דהמש הסמוך ללוד. בנוסף, היא קיימה כנס לקידום החינוך הדו לשוני, בו היא רואה מפתח לחיים משותפים של דורות העתיד.

טיפול בפניות ציבור

אבתיסאם טיפלה במאות פניות ציבור הנוגעות בין השאר למטופלים סיעודיים, מקרים רפואיים מורכבים ודחופים, ילדים עם צרכים מיוחדים, זכאי דיור ציבורי, ומקרים הומניטריים של תושבי הרשות הפלסטינית, פליטים מאוקראינה, ומבקשי מקלט.

bottom of page